Strona Główna Forum Kontakt Linki Reklama
Losowe zdjęcie:

Aktualności : Wrocław - Dymi się z dzikiej kanalizacji

Wrocław - Dymi się z dzikiej kanalizacji


Wylewanie ścieków na dziko to plaga Wrocławia. Powołano spec grupę, która ma z tym walczyć. Wrocławianie podłączają się nielegalnie do kanalizacji. Szacuje się, że bez pozwolenia do miejskich rur jest podłączonych aż 10 tysięcy mieszkań, czyli prawie co dwudzieste w mieście.


Wrocławianie okradają w ten sposób swoich sąsiadów, którzy uczciwie płacą za ścieki. Są też tacy, którzy nieczystości odprowadzają do kanalizacji burzowej. Stąd trafiają one prosto do Odry. Zjawisko gwałtownie się nasila właśnie teraz, po boomie budowlanym. Często to mieszkańcy eleganckich domów podpinają się nielegalnie do sieci - alarmuje Konrad Antkowiak, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Firma wypowiedziała wojnę nieuczciwym mieszkańcom. Po kilku latach przerwy właśnie reaktywowała specjalną grupę, która ma wytropić każdą nielegalną rurę.

Przed laty najwięcej takich sytuacji zdarzało się na Zakrzowie, Strachocinie, Wojnowie, Maślicach, Ołtaszynie i Biskupinie. Pracownicy wodociągów rocznie demaskowali kilkaset takich przypadków. W sumie wykryli około 4,5 tysiąca dzikich przyłączy. Potem sytuacja się uspokoiła i sekcja nie była potrzebna. Teraz śledczy wracają. Skupią się na osiedlach, na których położone zostały nowe rury. To głównie Stabłowice, Muchobór i Oporów - zapowiada Sylwester Gwizdała ze specjalnej grupy.
Ekipa już od pierwszych dni pracy ma ręce pełne roboty. Codziennie odkrywa co najmniej jedną nielegalną rurę wpiętą do kanalizacji. Mieszkańcy z przydomowych szamb prowadzą rurę do kanalizacji i w momencie, kiedy zbiornik jest pełen ścieków, zamiast go opróżnić, wylewają brudy do studzienki - opowiada Marcin Ratajczyk z MPWiK.

Metoda działania nietypowych śledczych jest prosta - wtłaczają do kanału biały dym. W przypadku istnienia przyłącza, dym będzie się wydobywać ze studzienek, odpowietrzników dachowych, rur spustowych i rynien. Kiedy mają wątpliwości, uruchamiają mikrokamery. Jak mówią, prawie na każdej kontrolowanej ulicy znajdują nielegalne wpięcia. Zdarzają się też nieuczciwi deweloperzy i całe ulice odprowadzające ścieki na lewo. Tak było ostatnio np. przy ul. Skałecznej w Leśnicy.
Za nielegalne podpięcie do kanalizacji grożą surowe kary. Przede wszystkim każdy przyłapany właściciel mieszkania musi wpłacić równowartość rachunków za odprowadzanie ścieków za ostatnie 2 lata. Pokrywa też koszt pracy specjalnej grupy, czyli 1200 złotych.
 
Źródło: wodkaneko.pl

Ogłoszenie:

Nasz strona na facebooku:

więcej

Artykuły technologiczne:

Warsztaty w Boszkowie więcej

Usuwanie twardości na SUW - cz. I - metoda strąceniowa więcej

Zapowietrzanie filtrów ciśnienowych - przyczyny, sposoby zapobiegania więcej

Badania technologiczne nad uzdatnianiem wody na SUW Podgórna więcej

Charakterystyka zanieczyszczeń wód - fluor więcej

Charakterystyka zanieczyszczeń wód - jon amonowy więcej

Wszystkie artykuły

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów publikowanych w witrynie bez zezwolenia zabronione.