logo

Karol Szambelańczyk tel. +48 691 683 350     Łukasz Weber tel. +48 691 737 853     biurotechnologia-wody.pl

Aktualności

”Szkolenie dla Eksploatatorów Stacji Uzdatniania Wody”, część CZWARTA
W dniach 15-16 listopada 2012 w Bierzglinku k/Wrześni odbędzie się ”Szkolenie dla Eksploatatorów Stacji Uzdatniania Wody”, część CZWARTA. Poszczególne etapy szkolenia można poznawać w dowolnej kolejności. Jednak dopiero wszystkie części stanowią integralny zasób wiedzy, którą pragniemy przekazać.


czytaj więcej

Dodano: poniedziałek 17 września 2012
Warsztaty w Boszkowie
Już wkrótce - bo w dniach 19-21 IX 2012 zaczną się w Boszkowie k. Leszna "V Warsztaty dla Technologów i Eksploatatorów SUW". Impreza ta, ceniona za wysoki poziom merytoryczny akcentuje przede wszystkim kwestie eksploatacji stacji uzdatniania wody. Artykuły i referaty prezentują doświadczeni pracownicy wodociągów z całego kraju, których doświadczenia i przemyślenia stanowią kanwę dla dyskusji nierzadko przenoszących się w kuluary.


czytaj więcej

Dodano: wtorek 11 września 2012
Wodociągowa rywalizacja
W dniach 31 sierpnia – 2 września w Katowicach odbyła się XXII Ogólnopolska Spartakiada Wodociągów i Kanalizacji im. Tadeusza Jakubowskiego. Organizatorem były Katowickie Wodociągi S.A., które w ten sposób świętowały 125 lecie istnienia wodociągów w mieście.


czytaj więcej

Dodano: poniedziałek 10 września 2012
Nowoczesna stacja w Jaworznie
Za kilkanaście miesięcy w Jaworznie powstanie nowoczesna stacja uzdatniania wody z europejskimi standardami. Od marca prowadzone są prace przy budowie ujęcia „Piaskownia”, a planowany termin zakończenia wyznaczono na maj 2013 roku.


czytaj więcej

Dodano: poniedziałek 10 września 2012
W gminie Mielno zdrowa woda
3 sierpnia 2012 roku została oddana do użytku rozbudowana i zmodernizowana Stacja Uzdatniania Wody w Łazach.


czytaj więcej

Dodano: wtorek 28 sierpnia 2012
Oczyszczalnia trzcinowa
W gminie Jemielno w Luboszycach powstanie naturalna oczyszczalnia ścieków. Ścieki oczyszczane będą w stawach porośniętych trzciną.


czytaj więcej

Dodano: poniedziałek 27 sierpnia 2012
Inwestycje w podkarpackich wsiach
Prawie 140 milionów złotych wyniosą inwestycje na Podkarpaciu. Projekty oczyszczalni ścieków, stacji uzdatniania wody, sieci kanalizacyjnych i wodociągowych otrzymały dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.


czytaj więcej

Dodano: piątek 24 sierpnia 2012
Usuwanie twardości na SUW - cz. I - metoda strąceniowa
Twardość wody jest jednym z najbardziej zauważalnych przez odbiorców wskaźników jakości wody. Niejednokrotnie w praktyce eksploatacyjnej spotykamy się z tym, iż świetnie odżelaziona czy odmanganiona, ale twarda woda jest źle postrzegana przez odbiorców. Normy wskazują na maksymalną zawartość twardości w okolicach 500 mg/L - jednak optymalna z użytkowego punktu widzenia twardość wody, która z jednej strony wiąże się z zawartością wapnia i magnezu, a z drugiej z niską uciążliwością eksploatacji sprzętów domowych to ok 200 -250 mgCaCO3/L. Aktualnie w kraju nie prowadzi się w Zakładach Uzdatniania wody celowego zmiękczania. Znane są instalacje oparte o żywice jonowymienne, w których usuwanie twardości odbywa się niejako przy okazji właściwych procesów uzdatniania na żywicach – tj. np. usuwania jonu amonowego czy kwasów humusowych. Instalacje takie pracują m.in na kilkunastu mniejszych  SUW. Usuwanie twardości wody jest natomiast stosowane zawsze i bardzo dobrze rozpoznane techniczne na SUW uzdatniających wodę dla celów kotłowych czy to w elektrowniach, czy elektrociepłowniach. Elektrownie dużych mocy wymagają wody całkowicie zdemineralizowanej, stąd częstokroć proces jej uzdatniania jest wielostopniowy (opiera się o procesy ultrafiltracji, wymiany jonowej i odwróconej osmozy). Dyskusja nad usuwaniem twardości z wody przeznaczonej do celów komunalnych jest związana przede wszystkim z własnościami użytkowymi i aspektem zdrowotnym wody twardej i miękkiej. Niemniej są w kraju zakłady uzdatniające wodę o twardośći stwarzającej poważne problemy odbiorcom.W artykule będą analizowane poszczególne metody usuwania tego wskaźnika stosowane na świecie.


czytaj więcej

Dodano: wtorek 21 sierpnia 2012
Czystsza woda w Bugu
Zakończona została modernizacja jednego z sześciu osadników w białoruskiej oczyszczalni ścieków w Brześciu. Teraz Bug płynący będzie znacznie czystszy.


czytaj więcej

Dodano: poniedziałek 20 sierpnia 2012

Losowe zdjęcia

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
        Karol Szambelańczyk tel. +48 691 683 350
Łukasz Weber tel. +48 691 737 853

        biurotechnologia-wody.pl

© Copyright 2019 www.technologia-wody.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl