logo

Karol Szambelańczyk tel. +48 691 683 350     Łukasz Weber tel. +48 691 737 853     biurotechnologia-wody.pl

szkolenia

Aktualności

Zmiany klimatyczne a przedsiębiorstwa wod – kan
Według ekspertów ocieplenie się klimatu wymusi zmiany w polityce przedsiębiorstw wodociągowo – kanalizacyjnych, o których pomyśleć trzeba już dziś. Problem ten został poruszony na sympozjum „Risk of climate change to water management utilities – from impact analysis to adaptation”, które odbyło się 5. października br. w Amsterdamie. „Pomimo działań w kierunku ograniczenia emisji CO2, wzrost temperatury nadal będzie następować, a więc musimy się do tego dostosować” powiedział Paul Kabat z Wageningen University w Amsterdamie.


czytaj więcej

Dodano: sobota 20 października 2007
Podatek od opadów
W Gliwicach zostanie wprowadzony podatek od wód opadowych i roztopowych. Miasto byłoby jednym z nielicznych, które postanowiły ściągnąć od ludzi opłatę za deszcz. Podobną opłatę wprowadzono 5 lat temu w Płocku i wynosi ona 5 groszy za metr kwadratowy.


czytaj więcej

Dodano: sobota 20 października 2007
Kolorowa woda w warszawskich kranach
Z kranów mieszkańców Kabat (Ursynów) płynie cuchnąca, rdzawa woda. Taki stan rzeczy będzie trwał do co najmniej 2010 roku i to nie tylko na tym terenie Warszawy. Niektórzy zamawiają dystrybutory z wodą mineralną, inni dźwigają więcej niż zwykle wody oligoceńskiej.


czytaj więcej

Dodano: środa 17 października 2007
Metody usuwania arsenu z wody
Zagadnienia występowania arsenu w przyrodzie, oraz jego wpływu na organizm człowieka były prezentowane w pierwszych artykułach z cyklu. Niniejszy artykuł prezentuje natomiast sposoby usuwania arsenu z wody. Istnieje szereg metod usuwania arsenu z wody. Niektóre z nich są tradycyjnymi metodami stosowanymi w technologii uzdatniania wody, w których arsen jest usuwany wraz z innymi zanieczyszczeniami. Inne natomiast są na etapie eksperymentalnym, a niektóre nie zostały w ogóle zastosowane w pełnej skali.


czytaj więcej

Dodano: wtorek 16 października 2007
Podstawy eksploatacji Stacji Uzdatniania Wody Podziemnej. Podstawy usuwania żelaza i manganu.
Żelazo i mangan scharakteryzowane w pierwszej części cyklu stanowią podstawowe zanieczyszczenia wód podziemnych i to zarówno płytkich jak i głębokich. Ich usunięcie z wody jest stosunkowo proste, aczkolwiek konieczne jest przestrzeganie wielu zasad i procedur. Oba związki występują w wodzie w postaci rozpuszczonej. W takiej postaci mogą przejść przez każdy, nawet najdrobniejszy filtr wypełniony złoże kwarcowym, czy nawet antracytowo - kwarcowym, lub chalcedonitowym. Pewne możliwości w zakresie usuwania tych dwóch pierwiastków dają złoża katalityczne. Adsrobują (przyciągają) na swojej powierzchni żelazo i mangan


czytaj więcej

Dodano: wtorek 16 października 2007
Natlenianie wody - zapotrzebowanie wody na tlen
Tlen w technologii uzdatniania wody wykorzystywany jest do: utleniania żelaza, utleniania manganu oraz utleniania azotu amonowego - biologicznej nitryfikacji. Jest to wprawdzie najtańszy utleniacz, jednak jako jedyny pozwala skutecznie usunąć jon amonowy z wody do wartości wymaganych obowiązującym Rozporządzeniem (0,5 mgN-NH4). Ilość tlenu jaka powinna być wtłoczona do wody wynika z zapotrzebowania stechiometrycznego. Najwięcej potrzeba na utlenienie jonu amonowego, najmniej natomiast na utlenienie żelaza.


czytaj więcej

Dodano: niedziela 14 października 2007
Ekranizacja powłok katalitycznych żelazem.
Ciekawe zagadnienie zostało poruszone w dziale technologicznym na stronie www.forum-wodociagi.pl. Rzecz dotyczy następującego pytania:"Przy jakich wartościach żelazo (II) i (III) przestaje być czynnikiem ekranizującym tworzenie się powłok katalitycznych na mangan dla filtrów samopłuczących. Może lepszym rozwiązaniem jest dwustopniowa filtracja, ale wciąż interesują mnie filtry gdzie filtracja i płukanie odbywają się równocześnie. Dotyczy to wód podziemnych z zawartością żelaza ogólnego ok. 2,0 mg Fe/l, manganu 0,21 mg Mn/l, w wodzie surowej obecny jest siarkowodór, lecz w drodze napowietrzania otwartego na filtry już nie dociera. Czy dla w/w wody prędkość filtracji 15m/h jest zbyt duża, aby uzyskać żelazo po filtracji ok. 0,20 - 0,30 mg Fe/l? "


czytaj więcej

Dodano: niedziela 30 września 2007
KONKURS!
Szanowni Państwo!!Redakcja forum www.technologia-wody.pl ogłasza konkurs fotograficzny na największą ilość ciekawych zdjęć o tematyce wodociągowej. Zapraszamy do przesyłania zdjęć wież wodociągowych, obiektów Stacji Uzdatniania Wody, starych zdjęć, urządzeń technologicznych starych i nowych rozwiązań, awarii wodociągowych itp. Dla zwycięzców atrakcyjne nagrody.


czytaj więcej

Dodano: sobota 29 września 2007
Równowaga węglanowo wapniowa wody - czyli kiedy woda jest agresywna, a kiedy mogą się z niej wytrąca
Tematyka równowagi węglanowo - wapniowej jest zapomnianym elementem technologii uzdatniania wody zarówno podziemnej jak i powierzchniowej. Mało kto zastanawiał się w ogóle nad tym zagadnieniem, jeszcze mniej technologów wyznaczało parametry równowagi węglanowej w wodzie. Tymczasem niestabilna woda może być albo agresywna, mając własności korozyjne, sprzyjając niszczeniu urządzeń technologicznych (zwłaszcza filtrów studziennych, rurociągów tłoczących wodę surową, urządzeń napowietrzających, filtrów - albo z drugiej strony mogą się z niej intensywnie wytrącać węglany wapnia czy magnezu i to nie tylko po przegotowaniu, czy podgrzaniu (popularny "kamień"), co również jest przyczyną poważnych komplikacji technologicznych - zwłaszcza przy filtracji. W artykule przedstawiono wstępne zagadnienia z tej dziedziny technologii uzdatniania wody - metody oceny równowagi węglanowo - wapniowej.


czytaj więcej

Dodano: czwartek 20 września 2007

Losowe zdjęcia

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
        Karol Szambelańczyk tel. +48 691 683 350
Łukasz Weber tel. +48 691 737 853

        biurotechnologia-wody.pl

© Copyright 2019 www.technologia-wody.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl