logo

Karol Szambelańczyk tel. +48 691 683 350     Łukasz Weber tel. +48 691 737 853     biurotechnologia-wody.pl

szkolenia

Artykuły

Szkolenie I stopnia dla eksploatatorów Stacji Uzdatniania Wody
Zapraszamy na IV edycję szkolenia pierwszego stopnia dla eksploatatorów Stacji Uzdatniania Wody, które odbędzie się w dniach 8/9 -XI 2007 roku w Bierzglinku koło Wrześni. Szkolenie organizowane jest przez Forum Dyskusyjne Wodociągów Polskich - www.forum-wodociagi.plw pierwszych edycjach tego kursu uczesniczyło blisko 250 osób z ponad 100 wodociągów. Na spotkaniu prezentowane są praktyczne informacje z zakresu eksploatacji Stacji Uzdatniania Wody, poparte zdjęciami, symulacjami komputerowymi, filmami i co ważne praktycznymi zajęciami na instalacji pilotowej.


czytaj więcej

Dodano: niedziela 28 października 2007
12,5 mld euro z UE na inwestycje środowiskowe
Wiceminister rozwoju regionalnego Jerzy Kwieciński poinformował, że w latach 2007 - 2013 Polska będzie mogła wydać na inwestycje środowiskowe 12,5 miliarda euro.


czytaj więcej

Dodano: sobota 27 października 2007
Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2007
W dniach 20 – 23.11.2007 w Poznaniu odbędą się największe targi ochrony środowiska w Europie Środkowo – Wschodniej. POLEKO to miejsce spotkań specjalistów ds. ochrony środowiska i gospodarki komunalnej z kraju i zagranicy, to możliwość promocji innowacyjnych rozwiązań z tej dziedziny. W ubiegłym roku z ofertą wystawców tychże targów zapoznało się ponad 25.000 zwiedzających z 25 krajów.


czytaj więcej

Dodano: poniedziałek 22 października 2007
Zmiany klimatyczne a przedsiębiorstwa wod – kan
Według ekspertów ocieplenie się klimatu wymusi zmiany w polityce przedsiębiorstw wodociągowo – kanalizacyjnych, o których pomyśleć trzeba już dziś. Problem ten został poruszony na sympozjum „Risk of climate change to water management utilities – from impact analysis to adaptation”, które odbyło się 5. października br. w Amsterdamie. „Pomimo działań w kierunku ograniczenia emisji CO2, wzrost temperatury nadal będzie następować, a więc musimy się do tego dostosować” powiedział Paul Kabat z Wageningen University w Amsterdamie.


czytaj więcej

Dodano: sobota 20 października 2007
Podatek od opadów
W Gliwicach zostanie wprowadzony podatek od wód opadowych i roztopowych. Miasto byłoby jednym z nielicznych, które postanowiły ściągnąć od ludzi opłatę za deszcz. Podobną opłatę wprowadzono 5 lat temu w Płocku i wynosi ona 5 groszy za metr kwadratowy.


czytaj więcej

Dodano: sobota 20 października 2007
Kolorowa woda w warszawskich kranach
Z kranów mieszkańców Kabat (Ursynów) płynie cuchnąca, rdzawa woda. Taki stan rzeczy będzie trwał do co najmniej 2010 roku i to nie tylko na tym terenie Warszawy. Niektórzy zamawiają dystrybutory z wodą mineralną, inni dźwigają więcej niż zwykle wody oligoceńskiej.


czytaj więcej

Dodano: środa 17 października 2007
Metody usuwania arsenu z wody
Zagadnienia występowania arsenu w przyrodzie, oraz jego wpływu na organizm człowieka były prezentowane w pierwszych artykułach z cyklu. Niniejszy artykuł prezentuje natomiast sposoby usuwania arsenu z wody. Istnieje szereg metod usuwania arsenu z wody. Niektóre z nich są tradycyjnymi metodami stosowanymi w technologii uzdatniania wody, w których arsen jest usuwany wraz z innymi zanieczyszczeniami. Inne natomiast są na etapie eksperymentalnym, a niektóre nie zostały w ogóle zastosowane w pełnej skali.


czytaj więcej

Dodano: wtorek 16 października 2007
Podstawy eksploatacji Stacji Uzdatniania Wody Podziemnej. Podstawy usuwania żelaza i manganu.
Żelazo i mangan scharakteryzowane w pierwszej części cyklu stanowią podstawowe zanieczyszczenia wód podziemnych i to zarówno płytkich jak i głębokich. Ich usunięcie z wody jest stosunkowo proste, aczkolwiek konieczne jest przestrzeganie wielu zasad i procedur. Oba związki występują w wodzie w postaci rozpuszczonej. W takiej postaci mogą przejść przez każdy, nawet najdrobniejszy filtr wypełniony złoże kwarcowym, czy nawet antracytowo - kwarcowym, lub chalcedonitowym. Pewne możliwości w zakresie usuwania tych dwóch pierwiastków dają złoża katalityczne. Adsrobują (przyciągają) na swojej powierzchni żelazo i mangan


czytaj więcej

Dodano: wtorek 16 października 2007
Natlenianie wody - zapotrzebowanie wody na tlen
Tlen w technologii uzdatniania wody wykorzystywany jest do: utleniania żelaza, utleniania manganu oraz utleniania azotu amonowego - biologicznej nitryfikacji. Jest to wprawdzie najtańszy utleniacz, jednak jako jedyny pozwala skutecznie usunąć jon amonowy z wody do wartości wymaganych obowiązującym Rozporządzeniem (0,5 mgN-NH4). Ilość tlenu jaka powinna być wtłoczona do wody wynika z zapotrzebowania stechiometrycznego. Najwięcej potrzeba na utlenienie jonu amonowego, najmniej natomiast na utlenienie żelaza.


czytaj więcej

Dodano: niedziela 14 października 2007

Losowe zdjęcia

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
        Karol Szambelańczyk tel. +48 691 683 350
Łukasz Weber tel. +48 691 737 853

        biurotechnologia-wody.pl

© Copyright 2019 www.technologia-wody.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl