logo

Karol Szambelańczyk tel. +48 691 683 350     Łukasz Weber tel. +48 691 737 853     biurotechnologia-wody.pl

szkolenia

Artykuły

W Lubiszynie woda skażona bakteriami coli
W wodociągu w podgorzowskim Lubiszynie sanepid wykrył bakterie z grupy coli. Wodę do rutynowego badania pobrano w poniedziałek. Komunikat o skażeniu pojawił się w czwartek o godz. 13.30 na stronie internetowej sanepidu. - Od momentu pobrania wody do badania, do otrzymania wyników mija co najmniej 76 godzin. Nie da się tego zrobić szybciej - mówi Dorota Konaszczuk, powiatowy inspektor sanitarny.


czytaj więcej

Dodano: czwartek 6 grudnia 2007
Brązowe rzeki są „bardziej naturalne”
Rzeki i jeziora północnej Europy i Ameryki, których woda stała się brunatna, powracają do bardziej naturalnego stanu, podobnie jak w okresie przedindustrialnym. Oznaką tego jest brązowienie ich wód. O wiele mniejsza ilość kwaśnych deszczy niż była w latach 70. spowodowała, że do wód przenika o wiele więcej rozpuszczonego węgla organicznego - sugerują wyniki badań opublikowane w ostatnim numerze "Nature".


czytaj więcej

Dodano: środa 5 grudnia 2007
Spór o rosnące ceny wody w Gdańsku
Gdańsk chce w nowym roku podnieść ceny wody i odprowadzanych ścieków aż o 15%. Gdańska Infrastruktura Wodociągowo - Kanalizacyjna tłumaczy się natłokiem inwestycji. Prezesi 28 spółdzielni mieszkaniowych protestują i grożą pozwami sądowymi.


czytaj więcej

Dodano: poniedziałek 3 grudnia 2007
Rozstrzygnięcie konkursu!
Dziekujemy za liczny udział w konkursie. Zostało nadesłanych kilkadziesiąt odpowiedzi niestety nie wszystkie prawidłowe. Rozwiązanie konkursu jest następujące: Sytuacja 1: Oczywiście spadek rozbioru ok godz. 20:00 i następnie gwałtowny wzrost ok 21:00 to masowo oglądany serial telewizyjny "M jak Miłość". Sytuacja druga - czyli spadek ok godz. 00:00 to Sylwester noworoczne życzenia, podczas których rozbiór spada niemalże do 0,0 m3/h. Spośród prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy zwycięzcę, którym został Pan Andrzej Niewęgłowski z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Końskich. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy!


czytaj więcej

Dodano: niedziela 25 listopada 2007
Czy grozi nam legionelloza?
150 zł kosztuje badanie wody wykrywające bakterie Legionella pneumophila. Zakład Mikrobiologii Lekarskiej lubelskiej Akademii Medycznej zachęca do badań, ostrzegając wzrastającą liczbą zachorowań na legionellozę. Problem w tym, że w Polsce rocznie wykrywa się ich zaledwie kilka.


czytaj więcej

Dodano: wtorek 20 listopada 2007
Wpracowanie do usuwnia manganu poprzez zaszczepianie starym złożem filtracyjnym
Metoda ta, bodaj najbardziej popularna, jest stosowana zazwyczaj podczas wymiany złoża, lub w sytuacji permanentnego braku efektów usuwania manganu. Wiąże się z częściowym przemieszaniem nowego złoża zasypywanego do filtra ze starym, usuwanym złożem. Badania wykazały, że skład chemiczny powłok tlenkowych pokrywających te ziarna zasadniczo nie różni się od składu chemicznego powłok pokrywających ziarna złóż katalitycznych, takich jak piroluzyt, brausztyn itp. Nie mniej jednak skład ten jest dostosowany do składu jakościowego uzdatnianej wody surowej oraz sposobu wstępnego przygotowania wody przed filtracją (metody napowietrzania, rodzaju dawkowanych reagentów itp.)


czytaj więcej

Dodano: poniedziałek 19 listopada 2007
WATEC Israel 2007, czyli izraelskie wynalazki wodne
Na przełomie października I listopada w Tel Awiwie (Izrael) odbyła się konferencja Water Technologies & Environmental Control poświęcona technologii wody. Izraelscy konstruktorzy zaprezentowali mnóstwo ciekawych wynalazków, a w śród nich między innymi urządzenie „wysysające wodę z powietrza", podręczny filtr, a także specjalny system monitoringu zbiorników wodnych.


czytaj więcej

Dodano: poniedziałek 12 listopada 2007
Eksploatacja SUW z programem telewizyjnym w ręku :) i nie tylko
Produkcja wodociągu - jako zakładu użyteczności publicznej - poddaje się wahaniom zależnym od aktywności zasilanego obszaru. I tak w typowym obszarze miejskim (bez wielkiego, trzyzmianowego przemysłu, a raczej o charakterze usługowym) produkcja w nocy oczywiście wyraźnie spada, w dzień stopniowo rośnie. Inaczej kształtuje się latem podczas upałów, a jeszcze inaczej zimą. Oprócz tego, na pewno każdy eksploatator zauważa charakterystyczny rozkład rozbioru w typowe, świąteczne dni, czy podczas emisji w telewizji popularnego programu. W tym kontekście zapraszamy do typowo wodociągowej łamigłówki - na podstawie przebiegu rozbioru trzeba określić jaki to dzień, wydarzenie, program itp.


czytaj więcej

Dodano: poniedziałek 5 listopada 2007
Wysokie prędkości filtracji przez złoża chalcedonitowe
Podstawowym parametrem projektowym procesu filtracji jest prędkość filtracji rozumiana jako obciążenie hydrauliczne powierzchni filtracji. Według zaleceń literaturowych prędkość filtracji filtrów pospiesznych, usuwających żelazo i mangan z wód podziemnych, należy przyjmować z przedziału 7-10m/h [1]. Wyższe prędkości filtracji są stosowane w przypadkach potwierdzonych badaniami przedprojektowymi, dowodzącymi możliwość uzyskania wysokich efektów filtracji z większymi prędkościami (do 15 m/h). Badania takie prowadzą do określenia parametrów projektowych procesu filtracji (prędkość filtracji, wysokość złoża filtracyjnego) oraz pozwalają określić parametry eksploatacyjne, związane z długością cykli filtracyjnych oraz reżimem płukania filtrów [2,3,4,5]. Przyjęta na podstawie badań przedprojektowych prędkość filtracji decyduje o wielkości powierzchni filtracji, co wpływa na koszty inwestycji (liczba filtrów, niezbędna armatura, wielkość budynku filtrów).


czytaj więcej

Dodano: wtorek 30 października 2007

Losowe zdjęcia

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
        Karol Szambelańczyk tel. +48 691 683 350
Łukasz Weber tel. +48 691 737 853

        biurotechnologia-wody.pl

© Copyright 2019 www.technologia-wody.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl